Niewidzialne życie Addie LaRue – pakt z diabłem i jego konsekwencje

Niewidzialne życie Addie LaRue” (https://www.taniaksiazka.pl/niewidzialne-zycie-addie-larue-victoria-schwab-p-1492469.html) to książka o dziewczynie, chłopcu, diable i historiach zapominania i zapamiętywania, opowieść o dynamice władzy i braku równowagi oraz o tym, co ludzie są skłonni zrobić, aby nie czuć się osamotnionym. Napisana przez Victorię Shwab, amerykańską autorkę bestsellerów gatunku fantasy.

Historia Addie LaRue

Historia Addie LaRue rozpoczyna się w osiemnastowiecznej Francji. Uciekająca sprzed ołtarza panna młoda, tytułowa bohaterka, zawiera pakt z diabłem. Umowa ta daje jej możliwość pozostania młodą i piękną na wieczność, ale w zamian zostaje pozbawiona szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek. Tracąc wszystko decyduje się opuścić swoją wioskę i odtąd żyje dla siebie, żyje swoim życiem pomimo wszelkich przeciwności, żyje swoim życiem w nadziei, że ktoś ją zapamięta.

Wcale jednak nie pozostaje samotna i niepamiętana – każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta dziewczynę, czy jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra trwa tak przez całe wieki.

Mija trzysta lat. Addie trafia do Ameryki i tam odwiedza ukrytą w Nowym Jorku księgarnię. Dziewczyna ku swojemu zaskoczeniu poznaje kogoś, kto zapamiętuje jej imię.

Postaci w Niewidzialnym życiu:

  • Addie – dziewczyna z siedmioma piegami – po jednej na każdą miłość. Urodziła się w małym miasteczku, miała wielkie marzenia i pragnęła zobaczyć jak najwięcej świata. A kiedy kończy dwadzieścia trzy lata i wszyscy myślą, że jej czas powoli się kończy i musi wyjść za mąż, zdesperowana błaga Boga o młodość, która pozwoli nigdy jej się nie zestarzeć;
  • Henry – pracuje w księgarni w Nowym Jorku, próbując żyć pełnią życia. To właśnie on jako pierwszy zapamiętuje imię dziewczyny;
  • Luc – czarujący i intrygujący Bóg, do którego to właśnie przed laty Adie nie powinna modlić się po zmroku. A że bohaterka była bardzo zdesperowana i czuła się bardzo bezradna, w tamtym momencie była gotowa zapłacić nierozumianą i najwyższą cenę.

Jako czytelnicy widzimy Addie, obserwujemy jej zmagania i rozwój na przestrzeni aż trzystu lat, począwszy od Francji w 1714 roku, a kończąc na Ameryce 2014 roku. Widzimy ból dziewczyny, jakiego doświadcza na przestrzeni wieków, widzimy także jej tęsknoty – za miłością, wiedzą, sztuką, życiem godnym pamięci.

Książka porusza wiele ważnych tematów:

  • Czym jest samotność?;
  • Jaki jest sens życia?;
  • Co jesteśmy gotowi poświęcić dla wolności, a co dla miłości?;
  • Czy to, czego chcemy jest tym, czego potrzebujemy?

 

Niewidzialne życie Addie LaRue

Czasami podejmujemy decyzję pod presją, a kiedy zmieniamy zdanie skutki mogą być opłakane. “Niewidzialne życie Addie LaRue” autorstwa Victori Schwab to historia o miłości okraszona nutką fantastyki i science fiction.

Uciekająca przez kilka wieków Panna Młoda

Niewidzialne życie Addie LaRue” Victori Schwab zaczyna się w pierwszej połowie XVIII wieku, w Francji. Ten dzień w 1714 roku miał być dla Adeline początkiem nowego życia, z córki miała stać się żoną. W ostatniej chwili postanowiła uciec sprzed ołtarza. Gdy jest już daleko młoda dziewczyna popełnia swój  niewyobrażalny błąd. Pod napływem emocji zawiera umowę z samym diabłem. Pakt miedzy tą dwójką nakłada na Adeline pewne ograniczenie, które polega na tym, że dziewczyna będzie żyć wiecznie, ale każdy kto ją spotka nie będzie miał szansy na bycie zapamiętaną. Adeline decyduje się jak najszybciej opuścić wioskę, w której żyła. Straciła już wszystko, więc nie ma powodu, dla którego miałaby tam zostać. Postanawia znaleźć dla siebie miejsce i jest w tym bardzo zdeterminowana. Nie zważa nawet na to, że może zostać skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno, może w końcu coś się zmieni? Co roku w jej urodziny odwiedza ją tajemniczy Luc. Za każdym razem chce się dowiedzieć czy Adeline jest gotowa oddać mu swoją duszę. Ta ich mroczna rozgrywka, która będzie trwać przez kilka wieków będzie mocno ekscytująca. Dopiero po trzystu latach samotnej tułaczki, kiedy Addie odwiedza ukrytą w Nowym Jorku księgarnię, poznaje człowieka, który w końcu zapamiętuje jej imię. Od tamtego dnia wszystko w jej życiu się zmienia na zawsze.

Historia Addie LaRue opisana przez Victorię Schwab jest bardzo ciekawa i wciągająca. Ten tajemniczy świat, w którym pojawiają się postacie rodem z fantasy zawsze miał szerokie grono fanów. Poznajemy najpierw XVIII wieczną Francję w której dorasta główna bohaterka “Niewidzialnego życia Addie LaRue” , później współczesny Nowy Jork, w którym Addie spotyka osobę, która w końcu zmieni jej monotonne i zarazem wieczne życie. Autorka wprowadziła do swojej książki dwie linie czasowe, które przeplatają się i tworzą dla czytelnika pełny obraz życia głównej bohaterki. Liryczny i poetycki język nadaje książce odpowiedni klimat. Klątwa głównej bohaterki nie tylko oznacza, że będzie ona zapominana przez każdą osobę jaką spotka, ale też to, że czeka ją samotność. Choć historia jest dość uniwersalna, to nie przypomina ona ckliwej historii, która ma pomóc odnaleźć sens życia.

 

“Niewidzialne życie Addie LaRue”- książka Victorii Schwab

Opowieść o tym, jak przez jedną, być może pochopnie podjętą decyzję, można zmienić całe swoje życie już na zawsze. Historia dziewczyny, która poprzez pragnienie wolności zdecydowała się zawrzeć pakt z diabłem.

Addie LaRue od zawsze różniła się od innych dziewczyn w jej wieku. Była typem marzycielki, pragnęła żyć pełnią życia i spełniać marzenia. Jej bliscy byli załamani faktem, iż dziewczyna nie planowała wyjść za mąż, założyć rodziny. Gdy nadszedł dzień ślubu, Addie była tak przerażona wizją nieszczęśliwego życia, iż postanowiła zaprzedać swoją duszę diabłu. Mogła ona żyć wiecznie jedynie pod warunkiem, że nikt jej nie zapamięta. Dziewczyna oczywiście zgodziła się i rozpoczęła całkiem nowe, długie życie. Addie opuściła swoją rodzinną wioskę w poszukiwaniu miejsca, w którym będzie szczęśliwa.

Nie minęło dużo czasu, gdy dziewczyna zapragnęła bliskości drugiego człowieka. Żyła jednak jak duch pomiędzy ludźmi i nawiązanie jakichkolwiek relacji, które trwałyby dłużej niż zaledwie chwilę wydawało się wręcz niemożliwe. Tak właśnie Addie spędziła całe trzysta lat – podróżowała po najróżniejszych miejscach, miała do czynienia z wieloma ludźmi, zdobywała ogromną wiedzę oraz przydatne informacje. Co roku, w urodziny dziewczyny odwiedzał ją Luc z niezmiennym pytaniem: czy jest już gotowa oddać mu swoją duszę? Addie jednak wciąż nie jest gotowa.

Pewnego dnia wszystko się zmieniło. Po trzystu latach, w tajemniczej księgarni mieszczącej się w Nowym Jorku Addie poznała kogoś, kto wreszcie ją zapamiętał. Jak skończy się ta historia?

Niewidzialne życie Addie LaRue od TaniaKsiazka to książka przepełniona zwrotami akcji. Historia, która sprawia wrażenie błahej, prostej, tak naprawdę zaskakuje skomplikowanymi wątkami. Książka stała się bardzo popularna w social mediach oraz znalazła się na liście bestsellerów “New York Times’a”. Można śmiało powiedzieć, iż o ile “Niewidzialne życie Addie LaRue” nieco przypomina “Życie po życiu” oraz “Żonę podróżnika w czasie”, o tyle w owej książce autorka zdołała zawrzeć kilka gatunków na raz.

Autorką powieści jest Victoria Schwab, amerykańska pisarka zajmująca się tworzeniem powieści głównie z gatunku fantasy. Ma ona na swoim koncie mnóstwo bestsellerów, które są znane na całym świecie oraz tłumaczone na różne języki. Największą popularność zyskała seria zatytułowana “Odcienie magii”. Co ciekawe, Victoria Schwab przyznaje, iż zapragnęła zacząć swoją przygodę z pisaniem książek po przeczytaniu “Harry’ego Pottera”.